Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок №62. Тема. Розмноження та поширення грибів.






Тема. Розмноження та поширення грибів.

Лабораторне дослідження №16. Будова цвілевих грибів (за допомогою оптичного мікроскопа)

Мета: Охарактеризувати загальні риси нижчих і вищих грибів та їх представників, познайомити з різноманітністю грибів, з’ясувати місця поширення і середовище існування грибів.

Тип уроку: комбінований.

Форми і методи: Бесіда, графічна і письмова перевірка знань, метод “Навчаючись – вчуся”.

Терміни і поняття: Ооміцети, зигоміцети, хитридіміоцети, аскоміцети, базидіоміцети, дейтероміцети; сапротрофи, пеніцил, плазмодій, мукор, антибіотики, сапротрофи, паразити, ольпідіум, трутовики, ріжки, сажка, дріжджі.

Обладнання: Таблиця “Різноманітність грабів”, роздатковий матеріал, мікроскоп, мікропрепарат мукора, шматочок хліба з цвіллю, підручник.

 

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Добрий день, учні! Сьогодні вранці, по дорозі на роботу, на вулиці мені зустрілася дитина, що всміхалася! Яка це добра прикмета! Тож цілий день буде щасливим. Я раджу кожному з вас придумати гарні прикмети і примічати тільки їх. Добрий настрій притягує вдачу: не бійтеся називати себе щасливими – маленькі дрібниці, радощі невеликих розмірів, саме з них складається щастя. Навчіться дякувати долю і за них. Може, ваші добрі прикмети збудуться саме на цьому уроці. Тож будьте щасливими, це допоможе в вивченні біології.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

Графічний біологічний диктант.

1. Мікологія – наука про гриби.

2. Міцелій – сукупність гіфів, що утворюють тіло гриба.

3. Мікориза-спеціалізовані клітини, які відокремлюються від материнського організму і служать для нестатевого розмноження грибів і рослин.

4. Симбіоз – співжиття двох організмів різних видів.

5. Гриби – евкаріотичні безхлорофільні організми.

6. Сапротрофи – організми, які використовують для свого живлення рештки речовин мертвого тіла.

7. Спорангій – одноклітинний або багатоклітинний орган нестатевого розмноження, в якому утворюються спори.

8. Паразити – організми, які живуть на поверхні або всередині іншого організму і живляться за рахунок його поживних речовин.

9. Гіфи – коренеподібні вирости грибів та водоростей, що служать для закріплення та поглинання води.

10. Спори – нитчасті утворення, сплетіння яких утворюють міцелій.

 

+ + - + + + + + - -

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Царство Грибів надзвичайно різноманітне. Воно включає представників яких можна побачити на продуктах харчування, ґрунті. Окремі з них є грибами – паразитами, які живляться за рахунок живих організмів. Багато з них спричиняють тяжкі захворювання людини, тварин, рослин. Тому нам необхідно познайомитися з організмами які відносяться до царства Гриби.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Надання необхідної інформації.

Гриби розмножуються безстатевим і статевим способами.

Безстатеве розмноження відбувається частинами міцелію або окремими клітинами, які дають початок новому міцелію. Дріжджові гриби розмножуються брунькуванням.

У природі сформувалися різноманітні пристосування до поширення грибів, завдяки чому гриби заселяють практично всі екологічні ніші на земній кулі.

Спори грибів можна виявити всюди - у воді, грунті, повітрі, тощо. Вони можуть переноситися по повітрю на значні відстані. Наприклад, спори збудника стеблової іржі злакових рослин піднімаються струмами повітря на висоту більше 2, 5 км і переносяться на відстань до декількох тисяч кілометрів. Так, вони легко долають відстань між Канадою і Мексикою. Іржа кавового дерева, вперше виявлена вченими на острові Цейлон в кінці ХХ століття, з 70-х років ХХ сторіччя поширилася в Бразилії та стала загрозою виробництва кави у головному регіоні його культивування - в Центральній і Південній Америці. Як з'ясувалося, спори паразита були завезені на американський материк повітряними течіями через Атлантичний океан із Західної Африки. На величезні відстані переносяться спори деяких іржавинних грибів, і це створює небезпеку епіфітотій іржі.

В атмосферному повітрі у великих кількостях також присутні конідії грибів з групи мікроміцетів (альтернацій, пеніциллів, тощо) і спори макроміцетів. У лісах базидіоспори поширюються конвекційними струмами повітря, які підхоплюють їх, а на великій висоті вітер переносить їх на далекі відстані.

Спори водних грибів переносяться на значні відстані струмами води. Наприклад, ріжки утворюють пухкі склероції, в тканинах яких міститься багато повітря, тому вони дуже легкі, плавають на поверхні вод і добре переносяться течією.

Вода бере участь у поширенні спор і багатьох наземних грибів. Дощові краплі, потрапляючи на гілочки з конідіями, розбризкуються на тисячі дрібних крапель, кожна з яких містить безліч конідій гриба.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.007 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал